Čím ošetřit spáleniny od sluníčka?

Určitě se vám již někdy stalo, že jste se dostatečně nechránili před slunečním zářením nebo příliš dlouho pobývali na sluníčku a spálili jste se. Co dělat, když se vám na kůži vytvoří spáleniny?

První pomoc

Postižená místa zchlaďte, například pomocí obkladu namočenému v čisté vodě, ve vychlazeném odvaru z černého či zeleného čaje nebo v chladném mléce. V lékárně jsou také k dostání masti na popáleniny, ovšem mast je zapotřebí do spálených míst vetřít a tato aplikace může být bolestivá. Vhodnější je proto pěna obsahující kyselinu pantotenovou.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • Trpíte-li zimnicí, bolestí hlavy, závratí nebo horečkou
  • Tvoří-li se vám velké puchýře
  • Trpíte-li silnými bolestmi nebo svěděním

Jak ošetřit spáleniny?

Led

Dopřejte si pouze vlažnou sprchu a pokožku pravidelně ledujte.

Bílý jogurt nebo tvaroh

Spáleniny potřete silnější vrstvou vychlazeného bílého jogurtu nebo tvarohu a až se vám vsákne do pokožky, postup zopakujte. Neurychluje sice hojení, ale zmírňuje bolest. Spálená místa natírejte alespoň dva dny.

Sprchový gel s neutrálním pH

Při sprchování použijte pouze sprchový gel s pH 5,5. Mýdla s odlišným pH, než má vaše pokožka, kůži vysušují.

Pitný režim

Hydratujte svůj organismus i zevnitř, denně vypijte alespoň tři litry vody a zvýšený pitný režim dodržujte po dobu jednoho týdne.

Aloe vera

Kůži ulevíte, když na ni nanesete gel s výtažky z aloe vera. Máte doma celou rostlinu? Rozkrojte listy a používejte je jako obklad. Stejně dobře poslouží i brambor, jablko nebo salátová okurka, která zchladí popálená místa. Popálená záda zase můžete přetřít rozkrojeným rajčetem.

Čtěte také:   Nezapomeňte se před sluncem opravdu chránit

Krém s jahodami

Spálený obličej potřete pleťovým krémem, do něhož jste rozmačkali tři jahody. Použijte jej jako pleťovou masku a nechte působit 20 minut.

Ovoce a zelenina

Zvyšte přísun čerstvého ovoce a zeleniny, které dodají vašemu tělu potřebné vitaminy a minerály.

Spáleninám od sluníčka předcházejte, abyste zbytečně nezvyšovali ohrožení kůže rakovinou. Chraňte se kvalitními opalovacími krémy a nevystavujte své tělo slunečním paprskům příliš dlouhou dobu.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *