Co o pocení možná (ne)víte?
Vysoké teploty, sluníčko, pro někoho noční můra, protože trpí neustálým pocením. Jak tělo funguje a proč je lepší se potit a nevyužívat všechny možné prostředky k tomu, abyste pocení zabránili? S pocením to má také každý jinak, někdo se potí při lehké zátěži a někdo se začne potit až při opravdovém cvičení či jiné pohybové aktivitě.
Někdo se jednoduše nepotí tak moc, přestože vykonává stejnou aktivitu. Při lehkém běhu se váš kolega vůbec nepotí a vy už byste mohli měnit tričko. Každý je jiný a každé lidské tělo vyžaduje takzvaný „jiný systém“. Jde především o to, že teplota lidského těla, kdy je schopno fungovat normálně, je pro každého trochu jiná. Tím pádem se každý jinak potí, neboť pocení je forma jakési regulace teploty, která slouží jako ochrana před přehřátím organismu.
Nadměrné pocení však může mít i jiné příčiny. Nejčastější jsou to zdravotní potíže, které nelze zjistit jinak než návštěvou lékaře. Často jde pak například o cukrovku. Pocení je také geneticky dané, takže pokud se potí vaši rodiče, je vysoká pravděpodobnost, že se budete potit taky. Při nadměrném pocení v různých oblastech lze zakročit i operativně a ve většině případů pocení ustoupí. Ovšem zde je třeba promyslet následky, pokud se operace nezdaří.
Nepsaným pravidlem je také to, že pokud často sportujete, potíte se více, neboť vaše tělo má lepší schopnost regulace. Přesto všechno je pocení naprosto přirozená věc a není třeba se při nadměrném pocení cítit trapně. Zvolte vhodné oblečení, abyste případné „koláče“ zamaskovali a nikdo nic nepozná. Tedy pokud příliš nezapácháte, ale to způsobuje především strava a pitný režim.