Colostrum – zázrak přírody

Colostrum – česky mlezivo. Pro někoho nic neříkající slovo, pro mnohé tekutina, bez které by nebylo ráno ránem. V tomto článku se dozvíte základní informace o tom, co colostrum je, jaké přináší benefity pro zdraví člověka a jak colostrum vybírat.

Co to je colostrum?

Colostrum je první mléko (mateřské mléko, mlezivo), které produkují savci svými mléčnými žlázami v období prvních 48 až 72 hodin po porodu.  Colostrem novorozenec získává od matky důležité protilátky, které jej chrání před viry, bakteriemi, plísněmi, parazity a to po dobu, než si novorozenec vytvoří vlastní imunitní systém. Na českém trhu se setkáte především s kravským colostrem, které je z 95% podobné lidskému colostru.

Benefity colostra

Italská studie z roku 2007 říká, že potravinové doplňky z kravského colostra brání chřipce účinněji než vakcína proti chřipce. Výzkumní pracovníci v San Valentinu porovnávali účinnost tablet z colostra (900 mg, jednou ráno) s očkováním proti chřipce na zdravých jedincích ve věku 30-80 let. Výzkumníci se zabývali počty chřipkových epizod během dvou měsíční léčby a ještě měsíc poté. Jejich zájem se také orientoval na počet dní, kdy byli testovaní lidé nemocní. Lidé, kteří užívali potravinové doplňky z colostra, vykazovali nižší počet případu onemocnění chřipkou než lidé, kteří byli očkováni proti chřipce. Studie také říká, že počet chřipkových dní u lidí, kteří užívali colostrum, byl třikrát nižší než u lidí, kteří byli očkovaní.

Čtěte také:   Sůl nad zlato?

Laktoferin, látka obsažená v colostru, je jedna z nejmocnějších podpor imunitního systému a živin, kterou známe. Je velmi důležitý nejen pro svou obranu proti jakémukoliv typu infekce, ale také pomáhá udržet imunitní systém proti přehřátí a mnohým zánětům. Nové studie ukazují, že laktoferin je manažerem imunitních buněk a pomáhá optimalizovat a koordinovat útoky vetřelců.

Colostrum je také hlavním klíčem ke zdravému trávení. Colostrum nejen chrání trávicí trakt před ošklivými bakteriálními infekcemi, ale také snižuje toxicitu těchto infekcí a opravuje sliznici trávicího traktu. V jedné z provedených studií se ukázalo, že colostrum obsahuje velmi vysoké množství látky, kterou vědci nazývají kouzelnou přísadou – pankreatický enzym trypsin, která se přímo podílí na opravách trávicího traktu.

Trénovaní sportovci a zejména běžci často trpí syndromem zvýšené propustnosti střev – stav, ve kterém se poškozují střeva v důsledku zvýšené propustnosti střevní výstelky. Studie vedená profesorem medicíny Rayem Playfordem prověřovala skupinu atletů. Atleti běželi 20 minut na 80% jejich aerobního maxima a poté poskytly týmu vzorky své moči pro zhodnocení. Tým zaznamenal nárůst o 250% propustnosti střev, stejně jako zvýšení tělesné teploty o dva stupně, díky tréninku. Po 14 dnech užívání colostra vědci zopakovali experiment a zaznamenali snížení propustnosti střev o 80%. Mezi další sportovní přínosy colostra patří – prodloužená výdrž, prevence infekce horních cest dýchacích a zvýšená hladina anaerobní síly.

Colostrum na českém trhu

Na českém trhu se setkáme s několika společnostmi nabízející colostrum jak v tekuté formě, tak ve formě kapslí. Důležitým ukazatelem pro výběr colostra je jeho zpracování a doba odběru po porodu. Tekuté colostrum by mělo být bez mléčných bílkovin a odtučněné, aby byla zaručuna maximální účinnost. Colostrum by také mělo být vyráběno šetrnou formou mikrofiltrace a nemělo by být pasterováno. Chuť tekutého colostra má specifickou chuť, která může leckoho odradit, nicméně se dá kombinovat např. s mlékem nebo džusem, kdy se kraví chuť minimalizuje. Je třeba se vyvarovat zapíjení colostra teplými nápoji, protože colostrum je citlivé na vysoké teploty. Čtěte pozorně příbalové letáky a doporučení, protože colostrum není vhodné pro všechny – např. pro děti do 6 měsíců.

Čtěte také:   Aztécký cukr

Na trhu se setkáte také s kapslemi. Podle čeho vybírat kapsle? Mezi nejdůležitější ukazatele patří množství Imunoglobulinu (IG) a samotný obsah prášku v kapsli (mg). Čím více Imunoglobulinu v kapsli, tím lépe. Kapsle je možné sehnat i v kombinaci s jinými prospěšnými látkami – s betaglukanem a selenem nebo s probiotiky.

Nově můžete nakoupit i kosmetiku s colostrem, sušené colostrum či žvýkací. Základ je ale vždy stejný – colostrum tekuté.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *