Ideální sport? Plavání!

Plavání má řadu výhod. Nejen, že protáhnete tělo a zlepšíte svou fyzickou kondici, ale zrelaxujete i duši. Plavání mohou provozovat všichni bez rozdílu, a to i velmi obézní lidé. Jaké jsou tedy výhody tohoto rekreačního sportu?

Nepřepínáte svaly

Plaváním protáhnete svaly celého těla, ba co víc, účinně působí na břišní svaly.

Nepřetěžujete klouby

Plavání je velmi šetrné k vašim kloubům, proto je vhodné i pro ty, kdo mají poměrně velké problémy s klouby. Voda vás nadlehčí a zátěž je tak minimální. Při vykonávání temp se jedná o pohyb, který kloubům dokonce svědčí. Pravidelným plaváním získáte ohebnější a pružnější klouby.

Zaženete stres

Jemný dotek vodní hladiny působí na tělo relaxačně. Navíc si ve vodě uvědomíte každý kousek svého těla i každý pohyb. Voda vás izoluje od okolního světa a váš mozek snáze vypne. Ulevíte tedy nejen tělu, ale i unavené duši.

Spalujete kalorie

Když zhřešíte v jídle, jděte si zaplavat. Za hodinu lehkého plavání spálíte až 720 kalorií. A čím jste trénovanější, o to déle vydržíte plavat a spálíte větší množství kalorií.

Účinně posilujete

Voda vám klade při pohybu větší odpor než vzduch, proto plavání fyzicky odpovídá cvičení s velkou zátěží.

Posilujete srdce a plíce

Plaváním posílíte plíce a srdečně cévní systém. Ti, kdo trpí vysušenými sliznicemi, v kontaktu s vlhkým vzduchem mohou bez problémů dýchat.

Jak to, že ve vodě spalujete rychleji?

Tělo musí spotřebovat více energie na udržení tělesné teploty a přitom je vaše tepová frekvence na hodnotách, které zaručují spalování tuků. Voda působí na povrch těla mnohem vyšším tlakem než vzduch a usnadňuje návrat krve ze žil. To šetří srdce. Navíc se ve vodě dobře odvádí metabolické zplodiny ze svalů a vy nejste druhý den namoženi, i když jste vynaložili větší intenzitu pohybu.

Čtěte také:   Péče o pleť v létě

Jak nejefektivněji spalovat kalorie?

  • Aby vaše snažení mělo účinek, choďte do bazénů s teplejší vodou a při pohybu příliš neodpočívejte.
  • Tukové buňky se začnou zmenšovat, když plavete stejnoměrným tempem alespoň třicet minut bez přestávky.
  • Nejvíce spálíte kalorií při stylu plavání prsa, ale dejte si pozor, abyste nepřetěžovali páteř. Pořiďte si brýle a plavejte s hlavou pod hladinou. Nezapomínejte pravidelně dýchat.
  • Nejste-li nijak trénovaní, uplavte alespoň jeden kilometr. Jak se bude zvyšovat vaše výdrž, postupně si metry přidávejte.
  • Trénovaní jedinci by měli uplavat dva kilometry.
  • Pokud chcete zhubnout a zpevnit postavu, choďte plavat dvakrát až třikrát týdně.

Nalákali jsme vás? Pokud stále váháte, přesvědčte se o blahodárných účincích plavání na vlastní kůži.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *