Jak na jarní detox?
Jaro je s dnešním datem definitivně tady a venku to taky tak vypadá. Sluníčko, obloha bez mráčku, ale i nepříjemný chlad, protože je stále březen. Ideální čas na jarní detox, který je v našich končinách stále oblíbenější.
Než ale s detoxikací organismu vůbec začnete, je třeba si zodpovědět na pár základních otázek. Pro koho je tato forma očisty vhodná? Detox si může zkusit každý, ale musí počítat s tím, že na každého bude působit jinak. Je jasné, že jinak detoxikaci bude prožívat žena ve středních letech, která dbá na svůj životní styl a jinak muž, který se svým zdravotním stavem příliš nezabývá.
Čím více máte své tělo zaneseno nečistotami, tím více budete při očistě trpět. Na začátku budete unaveni, dostaví se bolesti hlavy, zkrátka budete mít totální nechuť do všeho. Pak se dostanete do fáze, kdy se budete cítit lépe, a proto se taky detoxikace dělá. Důležité je ale to, že jeden detox vás nezachrání, pokud si tedy zakládáte na těchto očistných kúrách, je třeba provádět je pravidelně.
Nejste-li si jistí tím, co byste měli jíst a v kterých dnech, vyhledejte výživového poradce a ten Vám sestaví plán přesně na míru. Obecně platí, že před začátkem očisty byste na to své tělo měli připravit, čili žádná těžká jídla apod. Do očistného jídelníčku patří zejména ovoce a zelenina, bylinné čaje, tabu by mělo být maso a vše, co se dlouho tráví. Také se doporučuje vynechat bílá mouka a cukr (i kvalitní tmavá čokoláda). Při detoxu raději zůstaňte doma a věnujte se takovým aktivitám, při kterých nemusíte vynakládat spoustu fyzických sil.
Očista určitě není vhodná pro, lidově řečeno, „slabší povahy“, které v půlce přestanou a vrátí se zpět ke svému běžnému jídelníčku, takhle mohou sami sobě ublížit, místo toho, aby tělo nastartovali na příchod teplých jarních dnů.