Konzumace zeleniny v zimě

Jak už víte, nic se nemá přehánět. Tohle platí i o zelenině. Kdy ji jíst a v jakém stavu? Zelenina se řadí do tzv. ochlazujících potravin spolu s mléčnými výrobky, různými šťávami, brambory nebo třeba bílým vínem a hořčicí. V zimních obdobích se tedy konzumace syrové zeleniny nedoporučuje (i někteří zastánci raw stravy přecházejí v zimě na teplá jídla), někdy si tito lidé říkají raw till 4, což znamená, že do čtyř hodin odpoledne jedí syrovou stravu a od čtyř tepelně upravenou, avšak maso v ní nenajdete.

Již ve staré Číně tamní lékaři odmítali jíst zeleninu v zimě, neboť podle nich způsobovala časté nachlazení a chřipku, zvlášť pak měli-li část zeleniny jako své poslední jídlo. Lidský organismus má totiž v noci regenerovat, ale díky ochlazujícím potravinám tomu bylo zabráněno.

Nicméně neberte to tak, že zeleninu úplně vynecháte, to by pak také nebylo dobré, ale zaměřte se na její úpravu a občas si ji k večeři dejte o něco méně, než jste zvyklí. Dejte přednost dušené mrkvi, rajčatové polévce, pečeným paprikám, nebo třeba těstovinovému salátu doplněnému o zeleninu. Právě u některých druhů zeleniny jejich vitamínová účinnost stoupá až po tepelné úpravě. Čili se zaměřte na restování, grilování, případně vaření.

Zkrátka a dobře, zima si žádá teplé pokrmy a vaše tělo taky. Když se zamyslíte, určitě si vzpomenete, že v létě máte chuť na salát, ať už ovocný nebo zeleninový, kdežto v zimě vás třeba honí mlsná na zelí s knedlíkem. Stejně tak je to s tekutinami, při menší teplotě se žízeň neprojevuje tak jako při té vyšší, samozřejmě je logické, že více vypotíte, ale v i zimě musíte pít.

Čtěte také:   Mají sezonní potraviny smysl?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.