Lze připravit klasická česká jídla zdravěji?
Že česká jídla nelze připravit ve zdravější variantě? Omyl, jde úplně všechno, takže i připravit oblíbené české pokrmy s menší kalorickou hodnotou. Jak na to? Je třeba si osvojit základy zdravější kuchyně a inklinovat k alternativám, které jsou chuťově velmi podobné, mnohdy identické a dokonce vám mohou zachutnat ještě více.
Smažit?
Přestože řízek nepochází tak úplně z Česka, mezi Čechy je velmi oblíbený, takže jak na něj? Prvním aspektem je nový olej. Po každém smažení by se měl vyměnit, pokud už potřebujete hřešit takovou věcí ,jako je právě například vepřový řízek. Jiné zdroje tvrdí, že se dá smažit i v troubě, nicméně se domníváme, že při smažení v troubě či na pánvi efekt není tak dokonalý jako ve fritéze. Po vyjmutí z olejové lázně nezapomeňte řízek uložit do papírových ubrousků, aby nasály přebytečné množství oleje.
Sádlo
Že je tuk nositelem chuti už se dávno ví, ale i kvůli tomu je s ním potřeba zacházet velmi obezřetně. Kombinujte jej s máslem, nebo jej nahraďte úplně. Sádlo je totiž velmi kalorické a přidává tedy zbytečně mnoho kalorií. Pokud byste chtěli sádlo něčím nahradit, pro zachování podobné chuti existuje tekutý kouř, který lze objednat na internetu.
Knedlíky, omáčky
Knedlíky a omáčky jsou uměním našich babiček, ale babičky také při jejich přípravě nešetří danými surovinami. Při zahušťování omáček se zpravidla používá mouka, která je jen zbytečný sacharid a opět přidává prázdné kalorie bez jakýchkoliv živin. Dnes již existuje mnoho zahušťovadel, která nejsou na bázi mouky a jsou volně dostupné. Zkuste třeba hrašku anebo uvařenou zeleninu, kterou do omáčky běžně přidáváte. S pomocí správných druhů koření dosáhnete stejné chuti. A při výrobě knedlíků se neomezujte na použití pouze bílého pečiva, protože jak jistě tušíte, knedlíky lze vyrobit i z jiných druhů pečiva než jen z rohlíků.
Existuje spousta dalších úprav, ale o těch zase někdy příště.