Migréna
Migréna neohrožuje život, ale dost ho znepříjemňuje. Negativně ovlivňuje kvalitu života, soustředění, pracovní výkonnost i sexuální život.
Migréna se projevuje bolestí hlavy, obvykle na jedné polovině lebky. Jedná se o civilizační nemoc, kterou trpí 20 % žen a 6 % mužů.
Aura a bolesti
Bolesti trvají asi 3 – 72 hodin. Dvacet procent postižených má migrénu s aurou a osmdesát procent bez aury. Aura předchází migrenózním záchvatům a doprovázejí ji poruchy zorného pole, rozmazané vidění, blikající světla, černé skvrny, poruchy čichu, sluchu, potíže s řečí a mravenčení v končetinách. Aura vymizí s nástupem bolestí hlavy.
Kdo na migrénu trpí
Nejvíce postižení jsou lidé mezi 25. a 45. rokem života. S postupem věku se intenzita i frekvence migrény snižuje.
Spouštěcí faktory
Příčina migrény není známá. Může ji vyvolat nějaký spouštěcí faktor, jako je stres, náhlá změna klimatu, únava, hluk, nedostatek spánku, alkoholické nápoje, hormonální změny či diety.
Migréna vzniká poklesem mozkového prokrvení, kdy poté dojde k rozšíření mozkových cév, a nervová zakončení začnou uvolňovat látky, které způsobují bolest a další rozšíření cév. Následně postižený ucítí středně až nesnesitelně velké, pulzující bolesti hlavy na jedné straně lebky, většinou v okolí oka.
Záchvat může doprovázet zvracení a nevolnost. V této fázi vyhledejte tichou, tmavou místnost. Takto postižení lidé jsou abnormálně citliví na zvukové, zrakové, čichové či dotykové podněty. Migreniky může zachvátit vnitřní zmatek, ospalost, podrážděnost, ale i závratě.
Léčba migrény
Lékař se vás nejprve zeptá na frekvenci a intenzitu migrény, zda jste viděli auru, jak dlouho trvala, jaký charakter měly bolesti hlavy, zda byly pulzující, jednostranné a zda jste zvraceli. Všímejte si okolností, za kterých k migréně došlo, a sdělte to lékaři. Léčba spočívá ve vyvarování se spouštěcích faktorů, v úpravě životního stylu a přikládání studeného obkladu na čelo. Migréna se dá léčit i medikamenty, a to buď k léčbě akutního záchvatu či léků působících proti vzniku migrény.