Ochlazující potraviny
I v parném létě je třeba svůj jídelníček trochu přizpůsobit. Je jasné, že se každý den nebudete ládovat svíčkovou s pěti, smaženými řízky a podobně. Podle tradiční čínské medicíny lze na stravování nahlížet tak, aby vás při vysokých teplotách dokázalo ochladit a naopak při těch nižších zase zahřát. Co jíst a čemu se raději vyhnout?
Jistě víte, že v zimě si můžete dopřát i tučnější a sytější jídla, kdežto v parných dnech spíše ta lehčí, která vás nebudou omezovat při běžných činnostech. Konzumace zahřívacích potravin má ovšem jednu nevýhodu. Lidé s vysokým tlakem, či děti s hyperaktivitou a celkově osoby, které jsou citlivější, co se jídla týče, mohou reagovat jinak než obvykle. Tradiční čínská medicína rovněž doporučuje tepelně neupravené potraviny, tudíž můžete využít recepty z raw kuchyně. Které potraviny jsou tedy díky svým energiím doporučeny?
- Syrová zelenina (lilek, cuketa, špenát, ředkvičky, rajčata okurky…)
- Mléko a mléčné výrobky (tento fakt je všeobecně znám, ale také není dobré tyto výrobky konzumovat ve větší míře)
- Tropické ovoce (banány, kiwi, pomeranče, melouny…)
- Brambory
- Minerální vody
- Ovocné a zeleninové šťávy
Tradiční čínská medicína také označuje potraviny neutrální, které lze konzumovat kdykoliv během roku. Do této skupiny patří především živočišné produkty.
- Maso (hovězí, telecí, divočina)
- Mořské plody
- Med
Mějte na paměti, že tradiční čínská medicína má velmi bohatou historii a je podložena důkazy, které jsou nezpochybnitelné, přesto se najdou tací, jež této metodě nevěří. Nicméně nám dáte za pravdu, že v létě vás lákají spíše saláty, džusy i navzdory tomu, že zbytek roku se stravujete velmi odlišně. Někdy totiž stačí jen naslouchat svému tělu.