Ortorexie

Máme tu další závislost, tato se na první pohled může zdát neškodná, nicméně je to stále závislost. Slyšeli jste tedy o Ortorexii? Je to závislost na zdravé stravě, a jak víte, všeho moc škodí, tudíž jíst obrovské množství zeleniny a ovoce není také zdraví prospěšné.

Jako každá závislost i tato začíná a končí v hlavě, proto je dobré si uvědomovat, jakou část života věnujete tomu správnému směru a stravování. Závislost na zdravém jídle začíná tehdy, pokud si jedinec neuvědomuje, že veškeré jeho činnosti se točí okolo stravování a pohybu. Prvním upozorněním pro něj může být samotné okolí, které jej varuje, že to trochu přehání. Ovšem takto postižené osoby na toto varování nereagují a v některých případech to má spíše opačný efekt – ještě více se ponoří do své závislosti a budou se jí více oddávat, a to je špatně.

Ortorexie se řadí do se stejných poruch jako například anorexie, a proto postižení musí vyhledat odbornou pomoc. A díky tomu, že touto poruchou trpí převážně rekreační sportovci, je to mnohonásobně těžší, než si dokážete vůbec představit. Rekreační sportovci suplementují různé doplňky ve snaze být lepší, ale tento jev má být ve sportování pouze doprovodný, nikoliv hlavní. Hlavní je být spokojený tak, jak vypadáte.

Máte ve svém okolí někoho, kdo to se zdravou stravou přehání? Neváhejte a snažte se mu nenápadně pomoct (radit co jíst, jak sportovat, aby to nepřeháněl a podobně) a hlavně se nebojte na oplátku přijímat jeho/její rady, protože kdybyste tak neučinili, mohlo by to dotyčné osobě přijít zvláštní.

Čtěte také:   Tip na čtení - Body Book od Cameron Diaz

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *