Pečeme zdravěji! (část 2.)

V prvním díle o zdravějším pečení jste si přečetli, co dělat s moukou a cukrem. K pečení je však zapotřebí více surovin, čili co dál?

Jde to i bez vejce!

Vejce skutečně při pečení nepotřebujete, a pokud to nejde jinak, tak je prostě vynechejte. Mazlavou konzistenci zastoupí tekutina s příslušným tukem. A jak nahradit jedno vejce?

  • Rozmačkejte půl banánu
  • 1 lžíce lněných semínek + 3-4 lžičky vody (rozmixujte nebo podrťte)
  • 1 lžíce chia semínek + 1/3 hrnku vody (rozmixujte a nechte 15 minut odstát)
  • 3 lžičky arašídového másla
  • 2 lžíce kukuřičného škrobu + 3 lžičky vody (promíchejte)
  • Vanilkový pudinkový prášek
  • ¼ hrnku jablečného pyré

A co tuk?

Místo klasického másla zkuste Alsan, nebo používejte olej (řepkový, slunečnicový), nejlepší je však kokosový, který má pozitivní účinky jak na vnější část těla, tak i na vnitřní. Díky tuku je těsto vláčnější, zkuste tedy i jiné varianty, jako jsou např. avokádo, jogurt či různé druhy pyré.

Kakao nebo karob?

Tradiční holandské kakao určitě všichni známe, stejně tak i karob (svatojánský chléb), ale zkusili jste je někdy vyměnit? Karob je levnější, méně tučný a sladší (sladké kakaové dezerty nemusíte tolik doslazovat), obsahuje bílkoviny, draslík, hořčík, železo a je zdrojem vitaminu B1.

Kypřící prášek

Klasický kypřící prášek lze vyměnit za ten bez fosfátů (vinný kámen), nebo obyčejnou jedlou sodu.

Pevně doufáme, že i tento článek vám pomůže se orientovat v „pečící problematice“, spousta věcí v kuchyni není vůbec složitá, stačí jen vědět, jak na ně. Vše je také o zvyku, a o tom chtít do pečení vnést něco nového. Postupem času vám tyto metody totiž přijdou zcela normální.

Čtěte také:   Ovesné vločky jako zdroj energie

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.