Přestaňte se přejídat!

Každý z nás se s tímto problémem určitě setkal, možná ne osobně, ale pravděpodobně znáte někoho z okolí, kdo si tímto prochází anebo prošel. Záchvatové přejídání, nebo už jen přejídání celkově je věc, která se nesmí za žádnou cenu brát na lehkou váhu. Co dělat, když se o svátcích neovládnete, a sníte doslova všechno, co vám přijde po ruku?

Záchvatové přejídání je psychického původu

Spořádat velké množství jídla za malé množství času není pro vaše tělo nikdy dobré. Extrémní případy přejídání jsou anorexie či bulimie a ty jsou důsledkem špatné psychiky a kompenzace různých druhů problémů (neshody v rodině, zklamání, šikana apod.). Ale takové „klasické“ přejídání, které nemá hlubší podněty, je rozdílné. Zpravidla se jím také kompenzují problémy (pracovní, školní, úmrtí, frustrace), ale toto přejídání je nárazové. Přejídání vaše problémy nevyřeší, a děláte-li to vědomě (například o svátcích), tím je to horší.

Jak se tohoto zlozvyku zbavit? Lehce se to řekne, ale musíte být silní a uvědomovat si, že přejídání není řešení. Pokud nejste schopni si svou slabost uvědomit, zkuste si zapisovat všechny vaše prohřešky a zpětně se na ně podívat. Jednoduše si vytvořte deník, který zmapuje vaše přejídání tak, že budete vědět, kterou potravinu jste kdy snědli. Doma neuchovávejte nic, co by vaše přejídání mohlo ohrozit a raději skladujte zdravé potraviny, které případně ve větším množství neublíží. V žádném případě se nesmíte potýkat s výčitky svědomí, jež směřují nejen k opakovanému přejídání, ale také k jiným závislostem. Na Vánoce si svůj příjem hlídejte a nepřehánějte to s alkoholem, neboť kombinace cukroví, salátů a chlebíčků je ideální nejen na přejídání, ale také na to způsobit si akutní zdravotní potíže.

Čtěte také:   Vánoční suroviny nemusí být jen nezdravé!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *