Rostlinné mléko – ano nebo ne?
Stále častěji se objevuje místo kravského mléka mléko rostlinné. Spousta lidí také tvrdí, že kravské nebo třeba kozí mléko je pro nás nevhodné, ať je to jakkoliv chce, každý z nás si najde to, co nám je nejblíž a to, co nám vyhovuje.
Je pravdou, že se mezi námi objevují i tací, kteří mléko a mléčné výrobky nemohou kvůli intoleranci na laktózu (mléčný cukr), možná proto v obchodech najdeme různé druhy rostlinných mlék, které ve své podstatě mléky vůbec nejsou. Nesou označení např. ovesný nápoj, záleží na tom, z čeho jsou tyto „mléka“ vyrobeny. Ale s mlékem živočišným nemají nic společného, nejsou totiž produktem mléčných žláz savců.
Rostlinná mléka mají oproti běžnému mléku spoustu výhod, neobsahují cholesterol, mají menší množství nasycených tuků a jsou skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Například nejlepším zdrojem vápníku je makové a mandlové mléko. Slyšeli jste třeba o konopném mléku? Nevyrábí se z konopí, ale z konopných semínek. Proto jsou v tomto nápoji obsaženy omega 3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny A, B a mnoho dalších. Zkrátka všechno, co obsahuje oříšek nebo semínko, ze kterého je nápoj vyroben, to bude obsahovat i tekutina.
Nejlepší bude, když si mléko doma vyrobíte sami, protože se tak vyhnete různým umělým dochucovadlům. Recept na mandlové mléko je velmi jednoduchý.
Potřebujete:
100 gramů mandlí
1 litr vody
Mandle si namočíte na 12 hodin do vody, poté slijete, přidáte litr vody a mixujete, dokud vám nevznikne bílý nápoj. Zbylou drť můžete použít buď do pečení, nebo do kaší.
Další známé druhy rostlinných mlék jsou:
- Kokosové
- Rýžové
- Ovesné
- Sójové
- Sezamové