Zázvor

Geniální pomocník nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničce. Řeč je samozřejmě o zázvoru, který v zimních měsících pěkně prohřeje a ještě pomáhá zvyšovat obranyschopnost. Proč se u nás používá více až v posledních letech, když je výborný a cenově dostupný?

Zázvor lékařský je v podstatě koření získávané z oddenku rostliny, má většinou žlutou barvu, ale může jí mít až černou. Jeho chuť a vůně je velmi výrazná, od sladké až po ostrou (záleží na množství). Setkáme se s ním v čínské a indické kuchyni, kde je její nepostradatelnou součástí. Pochází z Asie a pěstuje se zejména v jihovýchodní Asii.

  • Máme pro vás tip, kde sehnat nejlepší zázvor, tentokrát to nebude běžně v supermarketech anebo zdravých výživách, stačí zajít do sítí vietnamských prodejen, tam jsou oddenky zázvoru vždy čerstvé.

A které účinky na člověka lze považovat za ty nejlepší? Kromě posílení organismu působí logicky jako prevence proti chřipce, rýmě, je rovněž protizánětlivý, což znamená, že do určité míry zabraňuje nádorovému bujení. Co můžeme považovat za přínosné je také to, že je to silné afrodiziakum, pijte alespoň 3 šálky čerstvě vyluhovaného zázvoru po dobu pěti dnů a pocítíte nezaměnitelnou sílu. Zázvor také podporuje trávení a chuť k jídlu.

Na našem trhu můžete najít výrobky ze zázvoru jako jsou čaje, různé dochucovací pasty do pokrmů, zázvorový prášek, sušený zázvor, kandovaný zázvor a tak dále. Stále je však nejlepší si zázvor koupit čerstvý a používat jej tam, kde potřebujete. Nutno dodat, že se zázvorem musíte zacházet opatrně, při větším množství dráždí žaludek, nebo se jim můžete předávkovat. Je to opravdu silná, nicméně účinná bylinka, která si zaslouží obdiv.

Čtěte také:   Jak na podzimní neduhy?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.