Malnutrice – podvýživa, kterou možná (ne)znáte

Slyšeli jste někdy o pojmu malnutrice neboli podvýživa? Nejedná se o podvýživu, kterou znáte, jde o takovou podvýživu, kdy se stravujete pravidelně, nicméně vaše skladba potravin nepokryje všechny důležité vitamíny, minerály či stopové prvky. Ať už chcete, či ne, takových případů je mnoho. Vedle malnutrice může jít ještě o hypovitaminózu, která už není tak častá, neboť se vyskytuje zejména u lidí trpících alkoholismem, nebo skutečnou podvýživou.

Malnutrice je stav, kdy nemáte dostatek živin nutných pro správný chod organismu. V podstatě se může jednat i o ty základní, jako jsou například tuky anebo bílkoviny. Energii potřebujeme neustále, proto musíme jíst, i když nepodáváme žádné velké fyzické výkony, bez toho by naše tělo, ale hlavně buňky nemohly fungovat. Při malnutrici jsou narušeny příjmy sacharidů, tuků a bílkovin, a tudíž následují příznaky různých onemocnění. Nechutenství, průjmy, bolesti žaludku apod. Malnutrice se rovněž může zhoršit při trvalém upoutání na lůžko, kdy si pacient není schopen sám připravit pokrm.

Můžeme také říci, že malnutricí není běžný člověk nijak ohrožen, nicméně ti, kteří bojují s váhou pomocí různých dietetických opatření, už mohou být rizikovým faktorem. Samozřejmě v tom případě, že si nezjistili dostatek informací o dané dietě. Lidé trpící malnutricí mají totiž svou stravu velmi jednotvárnou, mnohdy se skládá z jen pár pokrmů, které vytvářejí stále dokola. Tím je logicky nepokryto dostatečné množství živin, a tak mají spadeno na podvýživu. Prevence je tedy jasná, vyvážená a hlavně pestrá strava, která je energeticky dostačující. Nevynechávat zeleninu a ovoce, protože obsahují spoustu vlákniny a podporují tak činnost střev a mají pozitivní vliv na organismus.

Čtěte také:   Nepodceňujte rakovinu tlustého střeva

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *