Co (ne)víme o kofeinu?

Někdo může namítat, že všechny drogy jsou škodlivé, nicméně vždy tomu tak být nemusí. Ale co spojuje kávu, čokoládu a čaj? Všechny tyto produkty obsahují kofein, který je v nepříliš velkém množství zdraví prospěšný. Další tedy může tvrdit, že káva je stoprocentně zdravá, avšak pokud pijete rozpustnou, či jinou „kávu“, zdravotních benefitů se nedočkáte.

A jaké jsou zdravotní výhody, které kofein nabízí?

  • Kofein je vhodný při redukční dietě, protože sval tuk využije jako energii. A všeobecně známý fakt je ten, že kofein dokáže zrychlit metabolismus
  • Kofein stimuluje nervový systém, což znamená, že se po požití kofeinu cítíte méně unavení, více se koncentrujete a celkově se cítíte nabuzenější
  • Zrychluje tep, rozšiřuje tepny, proto se doporučuje lidem s astmatem

Tyto stavy trvají krátce, ale stále jsou rozhodně lepší, než používat léky na zvýšení pozornosti a tak podobně. Kofein je také obsažen v guaraně, což je keř pocházející z Venezuely, který má za úkol udržet větší pozornost při delší době. K dostání je právě v tabletkách.

Samozřejmě jako všechno dnes, i kofein může být syntetický, jde zejména o slazené nápoje. A proč? Odpověď je jednoduchá, je to levnější. Pokud můžeme doporučit, tomu syntetickému se raději vyhněte, ne že by byl horší, se syntetickým kofeinem do těla vpravujeme nadměrné množství aditiv, jež už tak vhodné nejsou.

Pokud překračujete dovolenou hranici kofeinu (300 miligramů), zvyšuje se riziko srdečních onemocnění a mohou nastat problémy s ledvinami. Stejně tak kofein není vhodný pro lidi s trávicími potížemi a pálením žáhy. Kofein se užíval po staletí, ale až v moderním výzkumu se zjistily jeho opravdové účinky.

Čtěte také:   Jsou sladké a plné cukru! Sycené nápoje raději vynechte

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *