Jaro a první bylinky

Příchod jara je pro přírodu magický, vše se probouzí k životu, ožívá a bují. S tím úzce souvisí to, že se opět můžeme spoléhat na bylinky, různé lístky a podobně, které najdeme venku. Lze si z nich připravit čaje, přidávat do jídel, usušit, nebo je jednoduše nechat na ozdobu ve váze. Po zimě se všechno zelené hodí, takže neváhejte vyrazit do přírody!

Medvědí česnek

Medvědí česnek roste divoce ve vlhkých a živinami bohatých půdách, najdeme ho také v lese. Hojněji se vyskytuje na Moravě. Samozřejmě je také možné pěstovat jej normálně, buď na zahrádce či kdekoliv jinde.

Podběl

Podběl určitě patří k našim dětským vzpomínkám, kdy jsme tyto žluté květy podobné pampeliškám, pomáhali sbírat našim maminkám. Zbavují se zahlenění, usnadňují vykašlávání a mají protizánětlivé účinky. Čaj je tedy dobrý při nachlazení, ale také při astmatu, zábaly z podbělu zase zmírňují bolesti kloubů.

Kopřiva

Její příznivé účinky bychom měli ocenit i přesto, že při kontaktu s ní dochází k nepříjemnému podráždění pokožky. Je vhodná na jarní detox a posiluje organismus, zklidňuje záněty močových cest a díky vysokému obsahu železa pomáhá při únavě a psychickém vypětí. Pomáhá i při virových onemocněních.

Fialka

Nádherně vonící květy nejsou užitečné jen v kosmetice, ale také podporují vykašlávání a mají močopudné účinky. S fialek si dále můžete připravit rýži či ocet.

Sedmikráska

V pokročilém jaru můžeme zužitkovat i klasickou sedmikrásku, která je bohatá na vitamin C, minerální látky a jiné. Drobné květy a lístky se přidávají do salátů, pomazánek, karbanátků, rizot i těstovin, fantazii se zkrátka meze nekladou.

Čtěte také:   Jak zmírnit PMS?

Bříza

Alergici mohou namítat, že břízy nejsou účinné, avšak opak je pravdou. Mladé pupeny se sbírají a zbavují tělo usazenin, dále pomáhají nateklým kloubům a bolestem svalů. Později můžeme sbírat i listy, které se užívají jako prevence onemocnění močového měchýře, dále z nich můžeme vytvořit obklady sloužící jako pomoc pro léčbu akné. A snad nejznámější je březový šampon.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.