Léčivá pampeliška

Pampeliška neboli smetánka lékařská je lidovou léčivou bylinou. K využití jsou všechny její části – list, květ i kořen. Nejčastěji se z ní připravuje pampeliškový med a sirup.

Léčivé listy

V listech jsou obsaženy vitamíny A, B, C, D, betakaroten, křemík, draslík, vápník a železo. Jejich chuť je mírně nahořklá a mladé lístky lze přidat do salátu. Pampeliškové listy detoxikují organismus. Pro čisticí kůru dodržujte následující režim: Po dobu 14 dní snězte každý den pár čerstvých listů pampelišky. Nejen, že tělo očistíte, ale doplníte mu minerály a vitamíny. Působí také proti kožním problémům, jako jsou ekzémy nebo akné.

Léčivý kořen

Kořen obsahuje řadu cenných látek. Pomáhá lidem se žlučníkovými nebo trávicími obtížemi a blahodárně působí při zánětech žaludku. Má pozitivní vliv na játra, slinivku břišní a ledviny. Snižuje hladinu cukru v krvi, proto je vhodný pro diabetiky. Kořen smetánky posiluje klouby, chrupavky a doporučuje se při kloubních onemocněních, revma a dně. Kořen sbíráme na jaře před rozkvětem rostliny, nebo při květu, případně na podzim. Suší se ve stínu, na slunci či uměle do teploty 50 stupňů Celsia. Usušený kořen skladujte v suchu.

Léčivé květy

Z květů se vyrábí pampeliškový sirup nebo med, který pomáhá při onemocnění dýchacích cest a podporuje odkašlávání. Lze jej přidávat do čaje, rozmíchat do šťávy nebo namazat na chleba.

Pampeliškový med / sirup

400 plně rozkvetlých květů pampelišky bez stonků zalijte 1,5 litrem vody, přidejte 2 citróny nakrájené na plátky a povařte 10 minut. Nechte odstát 24 hodin, pak přeceďte přes plátno, do výluhu přidejte 1,5 kg cukru a pozvolna vařte na mírném ohni 1 až 2 hodiny. Ještě horký sirup nalijte do sklenic a obraťte dnem vzhůru.

Čtěte také:   Přírodní ochrana proti klíšťatům

Pampeliškový čaj

  • ¼ hrnku čerstvých nebo 1 vrchovatou lžičku sušených listů zalijte horkou vodou a nechte 5 minut louhovat.
  • 1 vrchovatou čajovou lžičku sušeného nařezaného kořene krátce povařte ve ¼ litru vody a nechte 15 minut vyluhovat.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *