Existují potraviny proti stárnutí?

Různé prameny praví, že je třeba jíst určité potraviny, abyste zamezili stárnutí nejen zevnějšku, ale také abyste omladili organismus. Spousta odborníků dává tomuto za pravdu, jiní tvrdí, že pouze kombinací zdravých potravin se dá docílit zdravého a mladistvého vzhledu. Kde je ale pravda a kde začínají zatím nevysvětlené mýty?

Pravdou je, že každý člověk je unikát, tudíž na každého platí něco jiného. Určitě se ale shodneme na tom, že zdravý životní styl je pro člověka nejlepší. Není to ani tak o tom držet drastické diety, nejíst od šesté hodiny večer anebo si nedat ani sklenku vína. Zdravý životní styl je totiž také v hlavě, a tím více to platí u lidí, kteří se blíží věku, kdy se projevují větší známky stárnutí.

A co tedy jíst, aby se známky stárnutí alespoň zpomalily? Doplňujte omega-3 mastné kyseliny, což znamená, že byste měli jíst oříšky (alespoň hrst denně), kvalitní oleje na úkor másla. Dopřát si avokádo nebo vejce a případně ryby z našich vod. Možná vás napadly také antioxidanty, které zpomalují špatné bujení a pomáhají v boji s volnými radikály. I to je pravda, takže v létě do jídelníčku zařaďte ovoce, jako například borůvky, jahody anebo i citrusy. V chladnějším období mohou pomoct třeba šípky či ostružiny. Zkuste také luštěniny, které jsou nezbytné pro doplnění všech vitamínů a minerálů, které tělo potřebuje.

Čtěte také:   Štíhlý neznamená zdravý

Dalšími podpůrnými vitamíny jsou například železo, zinek anebo koenzym Q10, které naleznete také ve výše uvedených potravinách. Koenzym Q10 znáte určitě z krémů proti vráskám, avšak zde funguje i vnitřně. Nezapomínejte na listovou a kořenovou zeleninu, zejména tedy řepu a brokolici. Ideálním zpomalovačem stárnutí jsou různé zeleninové a ovocné šťávy, které snadno připravíte doma.

Pro zachování vitality je také důležité pravidelné sportování, které výrazně ovlivní stárnutí organismu. Proto je nejlepší kombinovat zdravou stravu s pravidelným pohybem.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *