Na co při dietě dávat pozor? Část 2.
V minulém díle jste se dozvěděli něco o tucích a lepku, teď jsou na řadě další nástrahy, kterým nejen „dietáři“ musí čelit. Kterým nástrahám podléháte vy?
Cukrovinky
Asi tušíte, že cukrovinky k životu opravdu nepotřebujete, i když jsou nedílnou součástí vašeho jídelníčku, nic kladného vašemu zdraví a metabolismu nepřinášejí. Sladké pochutiny jsou plné rafinovaného cukru, jsou to sacharidové bomby, což je jeden z důvodů, proč neustále přibíráte na váze (nikoliv tuky, jak se mnozí stále domnívají). Dále mohou některé z nich obsahovat i velké množství soli, což je rovněž problém celé české populace, neboť konzumace soli je v našem státu velmi nadprůměrná. Takže pokud můžete, od cukrovinek se distancujte nejlépe napořád. Pokud víte, že to nepůjde ze dne na den, dávky pomalu snižujte. Zkuste se také o pochutiny dělit s vašimi nejbližšími, když je vám jasné, že klasický proces vynechávání u vás fungovat nebude.
„Zdravé výrobky“
Nejste-li v nákupu zdravých potravin příliš zběhlí, můžete velmi často naletět mylné reklamě, kterou slibuje obal výrobku. Všechna pečená müsli, která se tváří velmi zdravě, jsou ve skutečnosti plná cukru. A u müsli ještě chvíli zůstaneme. Patří mezi vaše oblíbené svačiny müsli tyčinka? Na 95 % je taktéž obrovským zdrojem rafinovaného cukru, a pokud je s polevou, tak obsahuje cukru ještě více. Zde se nabízí naprosto jednoduchá alternativa. Tyčinky i pečené müsli je naprosto jednoduché připravit doma, takže budete vědět, kolik cukru jste spotřebovali a co všechno jste do směsí přidali. A když dojde řeč na takzvané extrudované chlebíčky s polevou, tak poleva opět obsahuje velké množství cukru. Nebo například ovocné jogurty slibující velký obsah ovoce? Omyl, také obsahují velké množství aditiv a cukru, takže raději sáhněte po jogurtu bílém.