Nízký krevní tlak
Máte ve svém okolí někoho, kdo trpí na nízký krevní tlak? Nebo jste to vy sami? Stejně jak je nebezpečný vysoký krevní tlak, je nebezpečný i nízký. Nicméně v některých případech za nízký tlak mohou léky a v některých případech není zdraví ohrožující. Ale opravdu stojí za zmínku.
Nízký krevní tlak neboli hypotenze je tehdy, když je systolický krevní tlak (vždy to vyšší číslo) nižší než 100 naměřených hodnot. Rizikovým faktorem jsou některé nemoci (cukrovka, snížená funkce štítné žlázy, roztroušená skleróza…), dále pak zmiňované velké množství léků, předpoklady k nízkému tlaku (zejména u mladých lidí), nebo je hypotenze součástí šoku (autonehody, masivní krvácení apod.).
Nízký krevní tlak se projevuje únavou, slabostí, bolestmi hlavy a studenými končetinami. Hlavní potíž je také v tom, že hypotenze působí proti gravitaci, a tak má problém krev dojít až do mozku. Začnou se dělat mžitky před očima, závratě a z toho plyne až ztráta vědomí. Pokud je příčina nízkého tlaku známá, lečí se právě příčina a ne tlak. Při menších obtížích se tento stav neléčí.
Jak hypotenzi předcházet?
Určitě víte, že pokud vstáváte z postele, někdy se vám zatočí hlava. Proto tyto interakce provádějte pomaleji, než jste zvyklí. Udělá-li se vám nevolno v hromadné dopravě, dejte hlavu mezi kolena anebo zkřižte nohy. Lidé s nízkým tlakem by měli hodně pít, nicméně pozor na kávu, ta se obecně doporučuje, ale jde jen o chvilkové zvýšení tlaku, posléze může tlak ještě více klesnout. Vhodnější je tedy slabý černý čaj, lékořice nebo dokonce chilli. Rovněž se doporučuje sportovat a zvyšovat tak svou odolnost.