Štíhlý neznamená zdravý

Hubený, tlustý, vyzáblý, obézní, jaký je to vlastně být dokonalý? A co je to být dokonalý? Dokonalost je synonymem pro každého jiná, zvláště pak co se týče postavy a zdraví. Říká se, že ti, kteří jsou štíhlí, jsou na tom zdravotně lépe a mají více energie. Je to pravda? Z části samozřejmě ano, nicméně i štíhlým lidem hrozí nemoci, které postihují běžnou populaci.

Štíhlý neznamená být fit

Za to, jak vypadáte, může genetika, zejména ve dvou hlavních případech. První případ je ten, pokud se daná osoba ustavičně přejídá a stále vypadá „normálně“. Druhým případem můžeme označit pravý opak – osoba pravidelně nejí a z fyziologického hlediska by si tělo mělo tvořit tukové zásoby, tudíž by osoba s nesprávným jídelníčkem měla mít minimálně nadváhu. Z tohoto plyne, že geny tedy opravdu pomohou, avšak nezaručí vám to, že budete zdraví.

Problémy štíhlých?

Leckdo vám vaši ukázkovou postavu může závidět, ale vy sami víte, kdy se cítíte nejlépe. Postava kost a kůže rozhodně není ideální stav, protože stejně tak jako obezita, i tento extrém není vhodný. Můžete se potýkat s nedostatkem tuku, který vede například k celkovému oslabení imunity, u žen je to ztráta menstruace nebo neplodnost, kosti vám budou řídnout – tudíž budete náchylnější ke zlomeninám. Dalším faktorem jsou bílkoviny, jejichž nedostatek na první pohled nepoznáte, projeví se až po delší době. Typickým příznakem je chudokrevnost a únava – chudokrevnost bohužel nezjistíte jinak než prohlídkou u lékaře a únavu lze přisuzovat de facto čemukoliv, takže nedostatek proteinů nemusíte vůbec zaznamenat.

Čtěte také:   Na Velikonoce se přejídat nemusíte!

Být štíhlý a fit se na první pohled zdá být více než triviální, nicméně výjimky potvrzují pravidlo. Tudíž je třeba s předsudky zacházet taktéž opatrně.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.