Máte doma rakytník?

O superfood jste určitě již slyšeli, nyní vám přinášíme další tip. Takový, který určitě znáte, ale nikdy jste jej nepovažovali za podstatný či potřebný k správnému stravování. Slouží jako velká podpora pro imunitu nejen v sychravých a nevlídných dnech, kdy je lepší být raději v teple domova. Rakytník řešetlákový je bohatý zejména na vitamín C, pojďme si ho tedy více přiblížit.

Rakytník roste spíše jako keř, ale díky svým trnům může skvěle posloužit jako ochrana před nechtěnými návštěvníky. Olej nemusíte získávat jen z plodů, vhodnou alternativou jsou právě trny, nicméně musíte počítat s tím, že pokud se vydáte na sběr rakytníku, budete muset čelit šrámům a odřeninám. Chcete-li se tomuto střetu vyhnout, musíte počkat, než přijdou první mrazy, které rakytník způsobí méně nebezpečným.

Rakytník řešetlákový je doslova zásobárnou těch nejznámějších vitamínů, na jaké jen pomyslíte – A, B, D a tak dále. Aminokyseliny nejsou výjimkou, ale důležitý je vitamín P, který „posiluje“ vitamín C a zvyšuje tak jeho účinnost, díky vitamínu P a C je tedy častým suplementem ve výživě. Dále má příznivé účinky na regeneraci pokožky (akné, alergie), proto se používá při výrobě kosmetiky. Říká se, že semena rakytníku fungují jako projímadlo a čaj z listů proti průjmů, to samé také známe o jablku, nýbrž zde stačí jablko sníst.

Nebojte se rakytník pěstovat na zahradě, je rozšířen v Evropě, zejména v severských zemích, tudíž naše zeměpisné pásmo zvládne. Stačí si jen najít správný systém péče, tak jako u každé jiné rostliny. Možná si vzpomínáte, že vaše prababičky jej měly velmi v oblibě, něco na tom proto být musí, stačí jen vyzkoušet.

Čtěte také:   Echinacea – Váš ochránce imunity

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.