Zdravé otužování

Otužování by se mělo stát samozřejmostí pro všechny, kdo chtějí udělat něco pro své zdraví. Otužováním zvýšíte svou imunitu a jste odolnější proti alergiím, vředovým chorobám, vysokému krevnímu tlaku a některým nervovým a psychickým poruchám. Otužovat se můžete v každém věku, pouze je nutné zohlednit zdravotní stav. U nemocných lidí platí, že o otužování musí odsouhlasit lékař.

Nikdy není pozdě začít s otužováním. Provádět to můžete denně a výsledky se dostaví již za tři až čtyři týdny. Nejlépe se otužujte celoživotně, protože po delším přerušení je třeba začít téměř od začátku.

Jak na otužování?

S otužováním začínejte postupně. Nesprchujte se hned ledovou vodou, ale vlažnou a po pár minutách ubírejte teplotu vody. Úplní začátečníci se mohou začít omývat mokrou žínkou či vlhkým ručníkem. Až si tělo zvykne na omývání, lze přikročit k polévání nebo sprchování. Omývání provádějte 3 až 4 minuty a polévání nebo sprchu 1 až 2 minuty. Ti, co mají pevnou vůli a hodně vydrží, nastaví vodu rovnou na studenou. Nejdříve osprchujte předloktí rukou a posléze paže. Poté postupujte od dolních končetin směrem nahoru. Horní část těla je na teplotu vodu citlivá, proto si nejprve naberte vodu do dlaní a postupně ji rozetřete po břiše, hrudníku, krku a horní části zad. Nakonec osprchujte celý trup.

Další možnosti otužování

Otužování není jen sprchování v ledové vodě, ale i cvičení na čerstvém studeném vzduchu. Stačí se obléknout do lehkého trička a vyrazit. V noci spěte v nevytápěné místnosti o teplotě 18 až 20°C. Přes den noste lehké oblečení a často choďte do přírody. Jednou týdně si pak dopřejte saunování.

Čtěte také:   Užívejte si sportování bez chyb!

Pozitiva otužování

  • Studená sprcha po ránu vás dokonale probere a zmizí ospalost
  • Cítíte se svěží a plní života
  • Studená voda uvolňuje endorfiny do krevního oběhu a vy máte lepší náladu

Čím studenější voda, tím je konečný prožitek intenzivnější. Budete mít pocit, jako byste si dopřáli perličkovou masáž. Platí zde úměra, že čím studenější voda, tím se vám jakoby bude zdát teplejší. Pro dokonalé otužení a rozproudění krevního oběhu zakupte masážní nástavec na sprchu a měňte intenzitu proudu vody.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *