Co dělat s klíčky?

O potravinách, které začnou klíčit se říká, že už nejsou vhodné ke konzumaci. Ty, které nejsou vhodné k jídlu, začnou díky klíčení produkovat nezdravé látky. Je to tak ale se všemi druhy zeleniny, případně ovocem? Určitě víte, že jsou některé klíčky zdravé a velmi výživné, které to jsou a jak je do jídelníčku zařadit?

Tyhle určitě ne?

Naklíčené brambory už by se jíst neměly. Ale ruku na srdce, ti z vás, kteří mají své vlastní brambory ze zahrádky uskladněny v komoře, určitě klíčky odlamují a připravují je dál, není tomu tak? Naklíčené brambory obsahují solanin, který je pro tělo toxický, ale můžeme se jen dohadovat, zdali se po uvaření tato škodlivá látka zničí. Podobně na tom jsou i klíčky u cuket, dýní a jiné lilkovité zeleniny.

Tyhle ano

Ještě než vypukne jaro, mnozí pěstují řeřichu anebo si nechávají naklíčit čočku a jiné luštěniny. A tyto verze jsou samozřejmě správné, neboť obsahují spoustu minerálních látek, vitamínů a rostlinných bílkovin. Rovněž mají výborné léčivé i regenerační účinky. Právě díky klíčení se v semínkách zvyšuje obsah vitamínů až o několik desítek procent. Mezi nejpopulárnější patří fazolky mungo, které lze zakoupit již naklíčené, ale samozřejmě je lepší, když si je necháte naklíčit až doma. Přidávat je můžete de facto kamkoliv (polévka, saláty, pizza, brambory, rýže), jen nezapomeňte, že je musíte použít až u servírování, tepelnou úpravou byste cenné látky zničili.

Čtěte také:   Cukr? Teď už jej lidé nepotřebují

Pro správné naklíčení je třeba mít speciální nádobu, ve které klíčící proces nebude nijak ohrožen. V našich obchodech jsou již k dostání, nebo je také lze objednat přes internet. Ještě před tím, než se rozhodnete pro klíčení, pečlivě si pročtěte návody, jak na to, abyste nebyli zklamáni případným neúspěchem.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.