Jak se správně opalovat?

Léto se blíží a s ním je i třeba se připravit na opalování. Někteří z nás už vyráží do teplých krajin teď, aby nabrali dostatek sluníčka pro nadcházející sezonu. Musíme myslet hlavně na to, že jsme každý jiný a každý vydrží na slunci jinou dobu a také se jinak opaluje. Spousta z nás totiž opalování jako takové vůbec neřeší – když se spálím, sloupu se a tím to končí. Jenže ono to tak vůbec není. Sluneční paprsky mohou způsobovat rakovinu kůže, takže ti, jež se často a nechránění vystavují slunci, mohou mít zaděláno na pořádný problém.

V prvé řadě si pojďme připomenout základní rady, které bychom měli dodržovat. Nechodit na slunce v jeho největším žáru (zpravidla v poledne). A také se mazat dostatečným množstvím příslušného přípravku, a pokud jste na slunci celý den, mazejte se několikrát.

U nás se rozlišují čtyři typy pleti a podle toho, do jakého druhu spadáte, se rozlišuje, zda-li se opálíte rychleji či později. Podle toho si vyberete ochranný faktor SPF (z anglického Sun Protection Factor), který představuje časový faktor odsouvající projev spálení. Preferujete-li i zde alternativní pomocníky, doporučují se oleje jako je kokosový, avokádový či lněný nebo také olej z malin. Důležité je také nepodceňovat ochranu malých dětí, jejich pokožka je několikanásobně citlivější, a tak je třeba také vyšší SPF faktor.

S letním sluncem si není radno zahrávat, nejen, že se budete pravidelně mazat, při dlouhodobém pobytu venku také nezapomínejte na doplňování tekutin. Ačkoliv ochranných přípravků je v obchodech spousta, rakovina kůže se stále objevuje, čili určitě tuto věc nezanedbávejte.

Čtěte také:   Na tyto věci u běhání nezapomínejte!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *