Ovesné vločky jako zdroj energie
Ovesné vločky patří mezi dietní potravinu. Když si je dáte k snídani, dodáte vašemu tělu energii na celý den a nepřepadnou vás nezvladatelné chutě na sladké a tučné jídlo.
Hladina vašeho krevního cukru bude vyrovnaná. Do svého jídelníčku by si je měli zahrnut nejen lidé držící dietu, ale i ti, kdo se snaží o nárůst svalové hmoty. Dávka vloček před každým tréninkem zaručí sportovcům a kulturistům potřebné „palivo“.
Jaké živiny obsahují ovesné vločky?
Tvoří je:
- 66 % sacharidů
- 16 % bílkovin
- 7 % tuku
- 12 – 14 % vlákniny.
Obsahují vitamíny A, B1, B2, D, E a kyselinu listovou a pantothenovou. Najdete v nich také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Podíl železa ve vločkách je téměř stejně vysoký jako u masa. Z minerálních látek jsou v nich zastoupeny vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek, měď a mangan. Sportovci si je cení zejména pro vysoké procento esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytné pro budování svalové hmoty.
Jaké účinky mají ovesné vločky?
Kromě dodání potřebné energie pomáhají při střevních a žaludečních potížích a poruchách trávení. Posilují imunitní systém a tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Protože obsahují minimum kalorií, dopřát si ji mohou lidé na dietě. Napomáhají odbourávat tuk a cholesterol z těla. U mužů zvyšují hladinu testosteronu a tím i jejich sexuální výkonnost. Ovesné vločky jsou také skvělou výživou pro nehty, vlasy a pleť.
Jak ovesné vločky připravit?
Chutnají skvěle na slaný způsob i na sladký. Nejrychlejší příprava je zalít je teplým nebo studeným mlékem a přidat k nim ořechy nebo ovoce. Nejste milovníci sladkých jídel? Osmažte je na pánvi spolu s vajíčkem. Ti, kdo rádi vaří, mohou vyzkoušet ovesné placky, sušenky nebo karbanátky. Přidat je můžete i do jídel, např. do vývaru jako zavářku, do nádivek, masových rolád, bramboráků nebo zeleninových a sladkých pokrmů.