Pijete kávu několikrát denně?

Je opravdu káva tak zdravá, jak všichni tvrdí? Záhadným způsobem se káva dostává do popředí, co na to však říkají výživoví poradci? Káva má podobné látky jako čaj, avšak málokdo dokáže být závislým na čaji, ale kávu si dopřeje téměř každý.

Pití kávy má dva tábory, buď kávu milujete anebo nesnášíte. Co ji však činí tak nenahraditelnou a výjimečnou? Samozřejmě je to kofein a tein, nicméně káva obsahuje spoustu dalších látek, které mají vliv na lidský organismus. Mimo jiné kofein také způsobuje chutě na sladké, tudíž je jasné, že když si dopřejete kávu, dáte se si k ní i něco sladkého. I možná proto výživoví poradci kávu moc nedoporučují, pokud chcete zhubnout. Na latte a cappuccino zapomeňte rovnou, to jsou kalorické bomby, které se neobjevují ani ve zdravém jídelníčku. Káva s mlékem také působí pro některé lidi jako projímadlo, neboť laktóza společně s látkami obsažených v kávě není příliš vhodná. V tomto případě je to samozřejmě mnohdy i o zvyku.

Říká se, že dva šálky kávy denně prospívají zdraví, nicméně každý tvrdí opak. Určitě rovněž znáte tvrzení, že káva je dobrá na nízký tlak. Opak je ovšem pravdou. Káva dokáže tlak zvýšit, ale po chvíli tlak může klesnout ještě níž, než byl předtím. Takže je jasné, že káva není vhodná pro lidi s nízkým tlakem, na nízký tlak se spíše doporučují ostřejší pokrmy a pravidelná fyzická aktivita.

Čtěte také:   Jsou ryby opravdu tak zdravé?

Káva má mnoho pozitivních i negativních účinků na lidské tělo. Pokud kávě fandíte, nezapomeňte si k ní i dát šálek vody, protože káva, jak je známo, odvodňuje. Určitě nevadí, pokud si budete dopřávat kávu párkrát do týdne, avšak několikrát denně už špatné je.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *