Colostrum – zázrak přírody

Colostrum – česky mlezivo. Pro někoho nic neříkající slovo, pro mnohé tekutina, bez které by nebylo ráno ránem. V tomto článku se dozvíte základní informace o tom, co colostrum je, jaké přináší benefity pro zdraví člověka a jak colostrum vybírat.

Co to je colostrum?

Colostrum je první mléko (mateřské mléko, mlezivo), které produkují savci svými mléčnými žlázami v období prvních 48 až 72 hodin po porodu.  Colostrem novorozenec získává od matky důležité protilátky, které jej chrání před viry, bakteriemi, plísněmi, parazity a to po dobu, než si novorozenec vytvoří vlastní imunitní systém. Na českém trhu se setkáte především s kravským colostrem, které je z 95% podobné lidskému colostru.

Benefity colostra

Italská studie z roku 2007 říká, že potravinové doplňky z kravského colostra brání chřipce účinněji než vakcína proti chřipce. Výzkumní pracovníci v San Valentinu porovnávali účinnost tablet z colostra (900 mg, jednou ráno) s očkováním proti chřipce na zdravých jedincích ve věku 30-80 let. Výzkumníci se zabývali počty chřipkových epizod během dvou měsíční léčby a ještě měsíc poté. Jejich zájem se také orientoval na počet dní, kdy byli testovaní lidé nemocní. Lidé, kteří užívali potravinové doplňky z colostra, vykazovali nižší počet případu onemocnění chřipkou než lidé, kteří byli očkováni proti chřipce. Studie také říká, že počet chřipkových dní u lidí, kteří užívali colostrum, byl třikrát nižší než u lidí, kteří byli očkovaní.

Čtěte také:   Arašídové máslo

Laktoferin, látka obsažená v colostru, je jedna z nejmocnějších podpor imunitního systému a živin, kterou známe. Je velmi důležitý nejen pro svou obranu proti jakémukoliv typu infekce, ale také pomáhá udržet imunitní systém proti přehřátí a mnohým zánětům. Nové studie ukazují, že laktoferin je manažerem imunitních buněk a pomáhá optimalizovat a koordinovat útoky vetřelců.

Colostrum je také hlavním klíčem ke zdravému trávení. Colostrum nejen chrání trávicí trakt před ošklivými bakteriálními infekcemi, ale také snižuje toxicitu těchto infekcí a opravuje sliznici trávicího traktu. V jedné z provedených studií se ukázalo, že colostrum obsahuje velmi vysoké množství látky, kterou vědci nazývají kouzelnou přísadou – pankreatický enzym trypsin, která se přímo podílí na opravách trávicího traktu.

Trénovaní sportovci a zejména běžci často trpí syndromem zvýšené propustnosti střev – stav, ve kterém se poškozují střeva v důsledku zvýšené propustnosti střevní výstelky. Studie vedená profesorem medicíny Rayem Playfordem prověřovala skupinu atletů. Atleti běželi 20 minut na 80% jejich aerobního maxima a poté poskytly týmu vzorky své moči pro zhodnocení. Tým zaznamenal nárůst o 250% propustnosti střev, stejně jako zvýšení tělesné teploty o dva stupně, díky tréninku. Po 14 dnech užívání colostra vědci zopakovali experiment a zaznamenali snížení propustnosti střev o 80%. Mezi další sportovní přínosy colostra patří – prodloužená výdrž, prevence infekce horních cest dýchacích a zvýšená hladina anaerobní síly.

Colostrum na českém trhu

Na českém trhu se setkáme s několika společnostmi nabízející colostrum jak v tekuté formě, tak ve formě kapslí. Důležitým ukazatelem pro výběr colostra je jeho zpracování a doba odběru po porodu. Tekuté colostrum by mělo být bez mléčných bílkovin a odtučněné, aby byla zaručuna maximální účinnost. Colostrum by také mělo být vyráběno šetrnou formou mikrofiltrace a nemělo by být pasterováno. Chuť tekutého colostra má specifickou chuť, která může leckoho odradit, nicméně se dá kombinovat např. s mlékem nebo džusem, kdy se kraví chuť minimalizuje. Je třeba se vyvarovat zapíjení colostra teplými nápoji, protože colostrum je citlivé na vysoké teploty. Čtěte pozorně příbalové letáky a doporučení, protože colostrum není vhodné pro všechny – např. pro děti do 6 měsíců.

Čtěte také:   Náhrady mléčných výrobků, stojí za to?

Na trhu se setkáte také s kapslemi. Podle čeho vybírat kapsle? Mezi nejdůležitější ukazatele patří množství Imunoglobulinu (IG) a samotný obsah prášku v kapsli (mg). Čím více Imunoglobulinu v kapsli, tím lépe. Kapsle je možné sehnat i v kombinaci s jinými prospěšnými látkami – s betaglukanem a selenem nebo s probiotiky.

Nově můžete nakoupit i kosmetiku s colostrem, sušené colostrum či žvýkací. Základ je ale vždy stejný – colostrum tekuté.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *