Můžeme se vyhnout přehřátí?

Úpal, úžeh a přehřátí organismu jsou v těchto dnech velmi nebezpečné a hlavně nevyzpytatelné, proto je třeba se před sluncem dobře chránit. Co dělat, aby stupeň ohrožení byl co nejmenší?

Dny, kdy teploty šplhají až k neúnosným třiceti a více stupňům, potřebujete zvýšit ochranu nejen před slunečním zářením, ale i před celkovým přehřátím organismu. To platí nejen na pláži, ale i doma na zahradě, či ve vyhřátém autě.

Úpal nebo úžeh?

Spousta lidí si tuto problematiku neustále plete, proto si ji pojďme zopakovat. Úpal je poškození organismu nedostačujícím odvodem tepla z těla. Tělo se zahřívá a jeho teplota může překročit až 40°C, následkem toho se na mozku vytvoří otok, nebo se sníží tlak. Úžeh je přehřátí mozku, které se projevuje zejména bolestí hlavy a horečkou. Vzniká přímým slunečním zářením, kdy není pokožka hlavy nikterak chráněna.

Pitný režim hraje prim

Dodržujte pitný režim, ať jste kdekoliv, nezapomínejte si na výlet brát dostatečné množství tekutin, a když jste na zahradě, mějte u sebe vždy osvěžující prostředky. Je těžké stanovit pitný režim pro každého, nicméně ve vedrech je třeba pít skoro pořád, ať jste dospělí, nebo děti.

První pomoc

Pakliže se setkáte s někým, kdo trpí přehřátím, úžehem anebo úpalem, je nezbytné jej přemístit do chladnějšího prostředí a podávat mu zábaly. Dále je nejlepší jej zbavit přebytečného oblečení, podávat tekutiny a co nejdříve jej dopravit k lékaři.

Čtěte také:   Zkuste začít běhat!

Dalším užitečným tipem může být jednoduše to, že byste neměli mezi jedenáctou a patnáctou hodinou vycházet delší dobu na přímé sluneční záření. Pokud pracujete venku, zaměstnavatel by vám měl stanovit přestávky, které jsou při vedrech naprosto nezbytné.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.